&noscript=1 />

Jak dobrać dywan do kanapy? ELTAP radzi 

Jak dobrać dywan do kanapy? ELTAP radzi 
Dywan do salonu Codrila Beige 160x220cm Dywan do salonu Codrila Beige 160x220cm

Dywan do salonu Codrila Beige 160x220cm

539.00 zł
Stolik kawowy Merala 65x65 cm Stolik kawowy Merala 65x65 cm

Stolik kawowy Merala 65x65 cm

739.00 zł
Fotel wypoczynkowy Dalia Fotel wypoczynkowy Dalia

Fotel wypoczynkowy Dalia

1279.00 zł
Kanapa rozkładana Dalia Kanapa rozkładana Dalia

Kanapa rozkładana Dalia

2959.00 zł

Kącik wypoczynkowy to prawdziwe centrum naszego domu. Nic więc dziwnego, że chcemy dopełnić je stylowym dywanem! W końcu to właśnie on uchroniłby nas przed kontaktem z nieprzyjemnie zimną posadzką, jednocześnie podnosząc wizualną atrakcyjność kompozycji. Jak jednak wybrać odpowiedni model? Na co zwrócić uwagę? Sprawdź razem z nami! 

Wielkość dywanu 

Wielkość naszego nowego dywanu to pierwsze, na co powinniśmy zwrócić uwagę, gdy planujemy zaaranżowanie pokoju dziennego. Odpowiednio dobrany produkt oraz to, gdzie zostanie przez nas umiejscowiony, ma znaczący wpływ na to, jak postrzegać będziemy cały salon. W końcu to dywan wyznaczy granice strefy wypoczynkowej. 

Jeśli więc sięgniesz po mały dywan, to w ten sposób wyczarujesz bardziej intymną strefę, która sprzyjać będzie bliskości. Natomiast wybierając dywan większy, wyznaczysz obszerny kącik pozwalający na komfortowe spotykanie się w pokaźniejszym gronie. 

Dywan nowoczesny Verlice Beige 160x230cm

Dywan nowoczesny Verlice Beige 160x230cm - cena: 580zł

No dobrze, tyle teorii. Przejdźmy zatem do bardziej praktycznych wskazówek. Zanim dokonasz wyboru dywanu, musisz wziąć pod uwagę to, że: 

  • wymiary dywanu należy wyliczyć w stosunku do mebli, które na nim postawisz, 
  • dywan nie może być mniejszy od kanapy
  • kanapa dosunięta do ściany może stać na dywanie jedynie przednimi nóżkami, 
  • na dywanie może stanąć cała kanapa, jej większa część (trzy czwarte) lub część mniejsza (jedna trzecia); unikaj stawiania mebla w połowie, 
  • dywan położony w centralnej części pomieszczenia musi zmieścić na sobie wszystkie elementy kompletu wypoczynkowego
  • drzwi otwierane do wewnątrz mają wpływ na wielkość dywanu, 
  • w kąciku jadalnianym stół z krzesłami powinien zmieścić się na dywanie nawet wtedy, gdy odsuwasz krzesło, 
  • zachowanie co najmniej 50 cm wolnej przestrzeni między ścianą a dywanem pozytywnie wpłynie na wnętrze. 

Aby ułatwić sobie proces podejmowania decyzji, możesz kształt dywanu wykleić na podłodze przy użyciu taśmy malarskiej. W ten sposób łatwiej zwizualizujesz sobie to, czy upatrzony model sprawdzi się w Twoim domu.  

Dywan pasuje do kanapy - jak ustawić meble? 

Najbardziej popularnym rozwiązaniem będzie z pewnością ustawienie kanapy w całości na dywanie. Krawędzie dodatku powinny wtedy wystawać poza boki mebla na około 15 cm do 30 cm, zapewniając jednocześnie z przodu przestrzeń do ustawienia stolika kawowego. To idealne rozwiązanie w przypadku mniejszych kanap. 

Kanapa stoi w całości na dywanie

Inną z dostępnych opcji jest ustawienie kanapy tak, by jej przednia część stała na dywanie. Jest to zabieg, który doskonale sprawdzi się w przypadku małych dodatków oraz większych mebli - takie połączenie gwarantuje naprawdę ciekawy efekt. Zwróć jednak uwagę na to, by dywan nie był za mały. Jeśli wybierzesz model zbyt wąski lub krótki, to sprawi on wrażenie bardzo niedopasowanego. 

1/3 kanapy stoi na dywanie

Jeśli marzy Ci cię większy dywan, to również i on sprawdzi się w połączeniu z kanapą. Trzy czwarte mebla ustaw wtedy na jego krawędzi, zostawiając w ten sposób sporo miejsca dla stolika kawowego. Postaraj się, by boczne końce dywanu mocno wystawały poza boczki Twojej kanapy. 

3/4 kanapy stoi na dywanie

A co w sytuacji, gdy marzy nam się oryginalny kącik wypoczynkowy złożony z dwóch kanap i stolika kawowego? W takim razie postaraj się, by meble zostały ustawione w całości na dywanie. Ustaw więc kanapy po bokach dodatku, a w powstałą między nimi przestrzeń wstaw stolik kawowy. Pamiętaj o tym, by krańce dywanu delikatnie wystawały poza kanapy. 

dwie kanapy stoją na dywanie

Kolor i wzór dywanu a wybarwienie kanapy 

W ferworze rozmiarowej walki nie wolno zapominać o tym, by w pomieszczeniu zapanowała kolorystyczna zgodność. Nawet najdokładniej wymierzony dywan zdecydowanie źle wypadnie, jeśli jego barwa nie będzie współpracowała z tapicerką kompletu wypoczynkowego oraz farbą na ścianach. 

Bezpiecznym - i estetycznym - zabiegiem jest sięgniecie po kolor dywanu dopasowany do barwy kanapy. W tym celu warto sięgnąć po to samo wybarwienie, lecz o kilka tonów ciemniejsze bądź jaśniejsze. Oznacza to, że granatowa kanapa świetnie wypadnie w połączeniu z dywanem, na którym pojawiają się błękitne czy kobaltowe akcenty. Ciemnoszare meble pokochają zaś jasnoszare dodatki.