&noscript=1 />

Sofy - 10 rodzajów sof: poradnik dla kupujących

Sofy - 10 rodzajów sof: poradnik dla kupujących

Możesz pomyśleć, że wszystkie sofy są takie same, z tradycyjnymi siedzeniami, podłokietnikami, poduszkami i nogami, ale istnieje więcej rodzajów sof, niż przypuszcza większość ludzi. Tak więc, jeśli nie masz pewności, który rodzaj sofy jest najlepszym wyborem do Twojego salonu, jest to całkowicie zrozumiałe. Większość stylów sof charakteryzuje się rozmiarem, kształtem boków i oparcia, co czyni je bardziej wyrazistymi niż inne. W porządku, jeśli nie możesz ich teraz odróżnić. Jako producent nowoczesnych mebli ELTAP pokażemy Ci jak to zrobić i scharakteryzujemy kilka rodzajów kanap. 

Stylizując swój dom, będziesz szukał sposobów, aby wystrój wnętrza wyglądał na niepowtarzalny i by kolory, wzory, kształty i projekty mebli pasowały do ​​Twojego indywidualnego stylu. Na pierwszy rzut oka możesz pomyśleć, że sofa lub segment to łatwy wybór, ale szybka wycieczka do lokalnego sklepu meblowego lub krótkie przejrzenie kilku witryn z meblami pokaże Ci, że tak nie jest. Rozpocznij poszukiwania sofy lub narożnika albo zestawu mebli wypoczynkowych tutaj i odkryj, jaki kształt, rozmiar i styl idealnie pasuje do Twoich upodobań. Pod koniec tego przewodnika staniesz się ekspertem od sof i będziesz w stanie wskazać najpopularniejsze typy.

1. Tradycyjne kanapy

Tradycyjna sofa trzyosobowa nadal cieszy się największą popularnością. Wiele domów ma jakąś formę tej sofy w salonie. Te kanapy są dostępne w szerokiej gamie kolorów i tkanin, w tym z mikrofibry i skóry. W zależności od producenta i stylu konstrukcja sofy będzie się różnić. Niektóre mają wysokie oparcia, inne zdejmowane poduszki, a inne nie.

2. Sofy rozkładane 

Sofy z funkcją spania są popularne, ponieważ mają dwie funkcje. W ciągu dnia służą jako siedzisko, ale w nocy można je przeobrazić w miejsce do snu. Rozkładane kanapy to idealny wybór dla osób nieposiadających wyznaczonego pokoju gościnnego. Są proste w rozłożeniu i zapewniają wygodny sen. Kanapy do spania są cięższe niż tradycyjne sofy, ale ich zalety przewyższają dodatkową wagę. Sofy do spania są tradycyjnie tapicerowane tkaniną, ale można je również znaleźć w skórze.

Kanapy z funkcją spania skrywają metalowy stelaż, który można wysunąć lub otworzyć i zrobić z nich łóżko. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się w niewielkich przestrzeniach, na przykład w kawalerkach. To też świetna opcja do salonu lub pokoju gościnnego, ponieważ można bez problemu przyjąć gości i zapewnić im miejsce do spania. Oprócz zwykłych rozkładanych sof z funkcją spania, coraz większą popularnością cieszą się sofy segmentowe z funkcją spania. Jeśli szukasz oszałamiającego, nowoczesnego wyglądu sofy, ale potrzebujesz dodatkowej przestrzeni do spania, to świetnie rozwiązanie dla Ciebie.
Potrzebujesz pomocy w wyborze rozkładanej kanapy? Sprawdź nasz wpis "Jaka kanapa rozkładana do salonu?"

Sofa Silla ELTAP

3. Sofy dwuosobowe – „loveseat”

Być może nie znasz terminu „loveseat”, ale jest to po prostu określenie tradycyjnej sofy dwuosobowej. Występują one w szerokiej gamie stylów i wzorów. Najlepiej jest użyć dwuosobowych kanap, aby zrobić mini część wypoczynkową lub, jeśli jest wystarczająco mała, ławkę w nogach łóżka. Dzięki temu można stworzyć w sypialni dodatkową powierzchnię do siedzenia, a przy okazji zaoszczędzić trochę miejsca. Sofa dwuosobowa, będąca zwykle częścią zestawu, jest jednym z najpopularniejszych rodzajów mebli do salonu. Loveseat są modne, ponieważ oferują dodatkowe miejsca do siedzenia, ale nie zajmują tyle powierzchni, co tradycyjna sofa. Chociaż ten mebel nie jest wystarczająco długi, aby można było się na nim rozłożyć w nocy, daje więcej miejsca na zwijanie się w kłębek niż fotel.

Sofa Aros

4. Nowoczesne sofy z połowy wieku 

Nowoczesne meble z połowy wieku były bardzo modne od lat 30. do 70. XX wieku. Ale nie wyszły jeszcze z mody. Dzięki minimalistycznemu wzornictwu i czystym liniom nowoczesne sofy z połowy wieku nadal świetnie się prezentują. Tego typu sofy mogą nie być najwygodniejszym wyborem, jaki można znaleźć, ale będą wyglądać fantastycznie z odpowiednimi kombinacjami wystroju domu. Kupując wysokiej jakości nowoczesną sofę, możesz również dodać jej wygody.

5. Kanapa Chesterfield 

Kanapy Chesterfield to jeden z rodzajów kanap, które wytrzymały próbę czasu. Sofy Chesterfield słyną głównie ze swojego wyglądu mocno tapicerowanego i tuftowanego. Jako jeden z najbardziej znanych projektów, sofa Chesterfield to duża kanapa z toczonymi ramionami. Oryginalny projekt jest obity ciemną skórą i ma głębokie pikowanie guzików na całej powierzchni oraz wykończenie główki gwoździa. Z drugiej strony, nowoczesne projekty sof Chesterfield przybrały lżejszy obrót i zamieniły mocny oryginał na aksamitną lub inną tkaninową tapicerkę. Zazwyczaj mają wyższe nogi oraz szczuplejsze plecy i ramiona. Należy jednak pamiętać, że sofy tego typu nie są najwygodniejszymi sofami ze względu na brak kąta odchylenia tylnej części. Mają jednak klasyczny wygląd z prostymi, czystymi liniami.

6. Otomana

Otomany to meble jednoczęściowe, zazwyczaj bez oparcia lub ramion. Czasami mogą występować jako niska tapicerowana kanapa albo mniejsze, wyściełane siedzenia używane jako stolik lub podnóżek. Niektóre otomany mogą mieć również pokrywę pod poduszką siedziska, która zapewnia dodatkowe miejsce do przechowywania drobnych przedmiotów, takich jak czasopisma lub pościel.

7. Sofy segmentowe 

Sofy segmentowe to jeden z najpopularniejszych rodzajów sof. Taka kanapa składa się z wielu niezależnych części, o wspólnej liczbie od 3 do 5 sztuk. Ze względu na tę jakość większość sof segmentowych można ustawić w różnych pozycjach, w przeciwieństwie do tradycyjnych jednoczęściowych sof. Zazwyczaj większość tego typu sof zawiera poduszkę do siedzenia i poduszkę pod plecy. Wiele osób uważa sofy segmentowe za bardzo praktyczne i bardzo pożądane ze względu na wszechstronny charakter i różnorodność modeli. Dwie najpopularniejsze konfiguracje to w kształcie litery L lub  litery U.

8. Sofy z mechanizmem relaksacyjnym

Tego typu sofy posiadają mechanizm, który dotyczy dwóch lub więcej siedzisk, dzięki czemu można opuścić plecy, podnieść podnóżek lub przesunąć tylną część sofy. Zapewnia to dodatkowy komfort i relaks. Na przykład szara sofa Torrense umożliwia łatwe przesuwanie tylnego mechanizmu i zapewnia niezrównany komfort Twojemu ciału.

Sofa Torrense

9. Sofy Camelback 

Jednym z najbardziej tradycyjnych stylów sof jest “camelback”, który ma delikatnie zaokrąglone plecy przypominające garb wielbłąda. Niektóre z tych sof mają nawet dwa lub trzy garby. Sofa w stylu “camelback” to XVIII-wieczny projekt, który nigdy nie wyszedł z mody. Charakteryzuje się dramatycznie wygiętym grzbietem, odsłoniętymi drewnianymi nogami i często odsłoniętym drewnem na tyle i ramionach. Tego typu sofy doskonale nadają się do ozdobnych i klasycznych projektów.

10. Szezlong 

Szezlong to tapicerowana sofa, która jest wydłużona, aby wspierać nogi. Tego typu sofy są nadal bardzo popularne, zwłaszcza w sypialniach. Niektóre sofy w szezlongach mają podłokietniki, podczas gdy inne nie. Łączy w sobie dotyk luksusu i miejsce do wypoczynku w półsiedzącej, półleżącej pozycji.