&noscript=1 />

Jak uporządkować szafę? ELTAP podpowiada 

Jak uporządkować szafę? ELTAP podpowiada 
Szafa Avorio, 120x60cm Szafa Avorio, 120x60cm

Szafa Avorio, 120x60cm

1559.00 zł

Znów przekładasz rzeczy z półki do szuflady i z szuflady na półkę? Wieszasz ubrania na drążkach, a domowe ciuchy składasz w kostkę? A mimo to miejsca w Twojej szafie jakoś nie przybywa. Spokojnie! Zjawisko to jest dobrze znane każdemu z nas. Czy jednak istnieje sposób na to, by skutecznie - i na dobre! - zaprowadzić porządek w szafie? Oczywiście! Uzbrój się w cierpliwość i przeczytaj nasz poradnik, a Twoja szafa przestanie stawiać opór. 

Krok pierwszy: W pierwszej kolejności segregacja ubrań 

Niestety ta czynność wymaga zdecydowanego podejścia. Odłóż zatem na bok sentymenty i spójrz na zawartość swojej szafy chłodnym okiem. Zastanów się, czy trzymanie spodni z czasów pierwszej randki lub koszulki otrzymanej od licealnej dziewczyny naprawdę jest konieczne. 

Każdy z nas ma w swojej szafie ciuchy na czarną godzinę czy na wypadek nagłej utraty wagi. Często jednak okazuje się, że nigdy więcej z nich nie korzystamy. A przechowywanie ubrań w nieskończoność tylko zajmuje cenne miejsce

Sprawdź, czy rzeczy są w dobrym stanie i czy jesteś w stanie je założyć. Jeśli wszystko jest z nimi w porządku, to być może warto rozważyć włączenie ich do codziennej garderoby. Wyrosłeś z tego stylu? W takim razie dobrym pomysłem będzie oddanie ubrań innym. Możesz je przekazać schronisku dla osób bezdomnych lub włożyć do specjalnych kontenerów, które rozkładane są przez różne fundacje podczas zbiórek. Pamiętaj jednak, by rzeczy były czyste i niezniszczone. 

W przypadku uszkodzonych ubrań możesz zastanowić się nad ich recyklingiem. Być może ich fragmenty nadadzą się na szmatki wykorzystywane w czasie sprzątania czy mycia podłogi? Postaraj się zrobić wszystko, by jak najmniej z Twoich starych ubrań trafiło na śmietnik. 

Szafa Avorio 120x60cm

Szafa Avorio 120x60 cm w cenie 1735 zł

Krok drugi: organizacja szafy sezonami 

Jeśli używasz jednej szafy do wszystkiego, to nic dziwnego, że masz problemy ze znalezieniem właściwych rzeczy. Skorzystaj zatem z niezawodnego sposobu i porządkowanie szafy zacznij od podzielenia ubrań sezonami. W tym celu możesz przenieść część rzeczy, np. letnich, do komody lub podzielić większy mebel na dwie lub więcej części. 

Jak zabrać się za zorganizowanie szafy? Możesz zagospodarować w niej przestrzeń wertykalnie. Po sezonie poskładaj zatem nieużywane rzeczy - jesienne płaszcze, puchowe kurtki lub letnie sukienki - w kostkę, a następnie ułóż je na górnych półkach. Dzięki temu nie będą Ci przeszkadzać podczas przeglądania wnętrza szafy w poszukiwaniu odpowiedniego do obecnej pogody stroju. 

Martwisz się, że Twoje rzeczy ulegną zakurzeniu? W takim razie koniecznie skorzystaj ze specjalnych worków czy pokrowców. Dobrym pomysłem jest również pochowanie ubrań w pudełkach, kartonach czy organizerach, a następnie podpisanie ich. Ubrania w szafie już nigdy nie zaginą w akcji! 

Szafa Lanzzi 135x60cm

Przy okazji wykonywania porządków w szafie zastanów się nad obuwiem. W końcu również i je można podzielić sezonami. Po skończonym użytkowaniu starannie je wyczyść, zaimpregnuj lub pokryj pastą, a następnie zamknij w specjalnych pudełkach. Tak przygotowane umieść w głębszych zakamarkach szafy lub komody, by nie tyko nie rzucały się w oczy, ale też nie zajmowały użytkowej przestrzeni. 

Szafa nadaje się również do przechowywania zajmujących wiele miejsca koców, pledów czy grubych kołder. W celu zmniejszenia gabarytów dana rzecz - wyprana i wysuszona - powinna znaleźć się w próżniowym pokrowcu, z którego następnie wypompujesz powietrze. Dzięki temu zarówno nie ulegną zanieczyszczeniu oraz zakurzeniu, jak i w końcu przestaną zajmować miejsce. 

Uprawiasz sezonowe sporty, a nie masz dostępu do piwnicy? W takim razie w odmętach szafy warto i dla nich przeznaczyć miejsce. Deska do pływania, rolki czy narty, jeśli nie są używane w danej porze roku, mogą odnaleźć swój nowy dom w pojemnej wnęce Twojej szafy. Nie będą wtedy zawadzały podczas normalnego użytkowania mebla i - co najważniejsze - nie zaatakują Cię nagłym wypadnięciem.