&noscript=1 />

Jakie są skutki zmiany czasu? 

Jakie są skutki zmiany czasu? 
Łóżko kontynentalne z pojemnikiem Vincenzo 140x200cm Łóżko kontynentalne z pojemnikiem Vincenzo 140x200cm

Łóżko kontynentalne z pojemnikiem Vincenzo 140x200cm

2859.00 zł

Wielkimi krokami zbliża się do nas wiosna. A wraz z nią tuż za rogiem czai się zmiana czasu - zwyczajowo przypada ona bowiem na ostatnią niedzielę marca. Procesowi temu przypisuje się wiele korzyści, z których najważniejszą ma być oszczędzenie energii. Czy wiesz jednak, jakie są prawdziwe skutki zmiany czasu? Co możesz zrobić, by zwalczyć negatywne skutki? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak przestawienie zegarków wpływa na ludzki organizm. 

Historia zmian czasu: po co w ogóle je wprowadzono? 

Po raz pierwszy na pomysł zmiany czasu wpadł w XVIII wieku Banjamin Franklin, jednak to Niemcy jako pierwsze wprowadziły ustawowy obowiązek manipulowania wskazówkami zegarów. I tak w 1916 roku 30 kwietnia przesunięto godzinę od przodu, zmieniając ten dzień o 23 w 1 maja. Natomiast zmiany czasu z letniego zaproponowano na 30 września. 

Argumentowano to tym, że czas letni zapewni "dłuższy dzień", a więc umożliwi zaoszczędzenie elektryczności oraz paliwa, dzięki czemu można będzie skuteczniej prowadzić wojnę. Działalność fabryk zależna była wtedy od światła słonecznego, a paliwo osiągało zawrotne ceny, więc szybko polityka ta przyjęła się również poza niemieckimi granicami. 

Początkowo zmiany czasu obowiązywały jedynie podczas wojen, ale w II połowie XX wieku zdecydowano się je włączyć na stałe do naszego życia. I tak w Polsce mamy styczność ze zmianą czasu nieprzerwanie od lat 70., a dokładniej od 1977 roku. Podobnie postąpiły inne kraje (w tym europejskie) i dzisiaj mamy ponad 70 państw przestawiających zegarki. 

Łóżko kontynentalne z pojemnikiem Candice 160x200cm

Łóżko kontynentalne z pojemnikiem Candice 160x200cm w tkaninie Velvetmat 24 - 4319 zł

Czy zmiana czasu faktycznie ma sens ekonomiczny? 

Od momentu wymyślenia zmiany czasu minęło już ponad 100 lat. Przeprowadzono więc wiele badań, które dokładnie określiły, co takiego niesie ze sobą zmiana czasu. Badacze są zgodni: korzyści energetyczne są praktycznie niezauważalne, jeśli nie nieistniejące. 

Obecnie bowiem wszyscy namiętnie korzystają z urządzeń elektronicznych, więc zapotrzebowanie na prąd stale się zwiększa. I żadne przestawianie zegarków nie jest w stanie tego zmienić. Prawdą jest, że w czasie zimowym zanotować można odrobinę mniejsze zużycie energii wieczorem, jednak znacząco zwiększa się ono podczas ciemnych ranków. 

Łóżko tapicerowane Asteria 140x200cm

Wprowadzeniu czasu letniego towarzyszy zaś większe obciążenie sieci energetycznej ze względu na intensywnie pracujące wiatraki, systemy chłodzenia, wentylatory oraz klimatyzatory. Dłuższy dzień zmusza przecież do powrotu do domu wtedy, gdy za oknem grzeje jeszcze słońce. 

Nie można również zapominać o tym, że zmienianie czasu generuje chaos, zwłaszcza w przypadku osób podróżujących komunikacją miejską, firm transportowych czy klientów banków, którym np. blokują się aplikacje na telefonach. A do tego wszystkiego dochodzą również cierpienia naszych organizmów.