&noscript=1 />

Rustykalne pisanki: jajka wielkanocne ze sznurka z ELTAP 

Rustykalne pisanki: jajka wielkanocne ze sznurka z ELTAP 

Nic tak nie wprowadza w wiosenny nastrój, jak przygotowania do Wielkanocy. A czy można lepiej przywitać to święto, niż wykonując wspólnie z bliskimi dekoracyjne pisanki? Z pewnością nie! Właśnie dlatego ELTAP przygotował dla Ciebie poradnik, dzięki któremu wyczarujesz miniaturowe dzieła sztuki zgodne z obowiązującymi aktualnie trendami. Uzbrój się zatem w sznurek jutowy oraz klej i bierz się do roboty! 

Ponadczasowy styl 

Minimalizm i inspiracje zaczerpnięte z natury są obecnie w modzie. Dlaczego więc nie wykorzystać ich podczas dekorowania pisanek? W końcu barwione farbkami jajka czy kolorowe koszulki z termokurczliwego plastiku mogą nie przypaść do gustu każdemu. Szczególnie wtedy, gdy zupełnie nie wpisują się w aranżację Twojego wnętrza. 

Na szczęście dzisiaj możliwości jest o wiele więcej! Warto zatem zaprosić do swojego domu pisanki ze sznurka jutowego. Tak wykonane ozdoby znakomicie wpasują się w najmodniejsze obecnie style wnętrzarskie, pozwalając Ci wyczarować harmonijnie spójny wystrój. Salon Cottagecore, rustykalna sypialnia czy jadalnia w klimacie mroźnych fiordów - każde z tych pomieszczeń zdecydowanie zyska na obecności jajek wielkanocnych ze sznurka

Własnoręcznie przygotowany stroik uświetni każdy stół

Proste piękno tak wykonanych pisanek pozwala również na bezproblemowe komponowanie ich z wiosennymi kwiatami. Udaj się zatem na spacer z bliskimi Ci osobami i wspólnie nazbierajcie puszystych bazi - pamiętaj jednak, by zachować przy tym zdrowy rozsądek i całkowicie nie ograbić rośliny z niezbędnych jej do życia gałązek. 

Poradnik krok po kroku 

Kiedy już zdecydowałeś, że wykonasz pisanki samodzielnie, to jedyne, co Ci pozostało to zgromadzenie odpowiednich materiałów oraz przyborów i zabranie się do dzieła. Przygotuj więc: 

  • klej. Najlepiej, żeby po wyschnięciu robił się przezroczysty. Świetnie nadaje się do tego klej introligatorski czy biurowy - jeśli nie jesteś pewien, czy Twój klej da radę utrzymać sznurek, to koniecznie wykonaj najpierw kilka testów. 
  • jajko styropianowe. Możesz je zastąpić jajkiem ugotowanym na twardo, drewnianym lub przygotowaną wydmuszką. Jeśli martwisz się kwestią ekologii, to pamiętaj, że dobrze przygotowana pisanka ze styropianu może Ci posłużyć przez wiele długich lat. 
  • patyczek. Ułatwi manipulowanie powierzchnią jajka i sprawi, że nie przyklei się ono do blatu. 
  • sznurek. Może być bawełniany, jutowy, lniany lub inny o naturalnym wyglądzie. Pamiętaj jednak, by nie był zbyt gruby. 
  • wstążka. Koronkowa, satynowa lub inna dowolna - przyda się do ozdobienia powierzchni pisanki. 
  • dowolne ozdoby. Mogą to być drewniane króliczki, papierowe kwiaty, drobne listki. Wszystko zależy od Twojej wizji. 
  • kartka lub stara gazeta. Zabezpieczą one powierzchnię blatu przed zabrudzeniem klejem. 

Przygotuj niezbędne przybory

Krok 1: nabijamy jajko na patyczek 

Wbij patyczek w płaską stronę jajka tak, by całość była stabilna. Dzięki temu będziesz w stanie bezproblemowo manipulować pisanką (tj. obracać nią) w czasie jej ozdabiania.

Zacznij od nabicia jajka na patyczek

Dodatkowo pisanka na patyczku szybciej i łatwiej schnie, a jej powierzchnia nie ulega zniekształceniu. 

Krok 2: zaczynamy klejenie 

Miejsce przy wbitym patyczku posmaruj klejem. Możesz nałożyć grubszą warstwę tak, by wypełnić całe zagłębienie w styropianowym jaju. Dzięki temu początkowa część sznurka będzie odpowiednio mocno się trzymała. 

Posmaruj powierzchnię jajka klejem

Następnie zacznij owijać powierzchnię pisanki sznurkiem. W tym celu najpierw rozwiń sobie odpowiednio dużo sznurka ze szpuli, co wyeliminuje konieczność przerywania czynności. Upewnij się, że sznurek dobrze przylega do powierzchni zdobionego jajka - w tym celu mocno go dociskaj podczas przyklejania. 

Zacznij owijać jajko

Krok 3: jajko ozdabiamy sznurkiem 

Posmaruj styropian klejem. Możesz pokryć nim całą powierzchnię swojej pisanki lub jedynie jej fragmenty, wszystko zależy od tego, jak wygodniej Ci się pracuje. 

Kontynuuj owijanie sznurkiem powierzchni jajka

Sukcesywnie owijaj pisankę sznurkiem. Pamiętaj o mocnym dociskaniu i staraj się, by kolejne okrążenia wypadały blisko siebie. Dzięki temu u Twojego jajka nie pojawią się nieestetyczne prześwity. 

Krok 4: zostawiamy jajko do wyschnięcia 

Zostaw jajko do wyschnięcia - w tym celu włóż patyczek do wysokiego, stabilnego naczynia. Teraz możesz także pozbyć się nieestetycznych resztek kleju, które wydostały się na powierzchnię. 

Zostaw jajko do wychnięcia

Z suchej pisanki wyjmij patyczek, bo nie będzie nam już potrzebny. Nie martw się otworem - nie będzie widoczny po ozdobieniu jajka. Możesz go również zasłonić poprzez zaklejenie kawałkiem sznurka. 

Wyjmij patyczek z suchego jajka

Krok 5: dekorujemy jajko 

Do suchego jajka wielkanocnego możesz teraz przykleić wybrane przez siebie ozdoby.  

Świetnie sprawdzą się tutaj koronkowe i satynowe wstążki oraz dekoracyjna kokardka wykonana z jutowego sznurka. 

Przyklej dowolne ozdoby do powierzchni jajka

Otrzymuj na bieżąco darmowe materiały edukacyjne oraz inspiracyjne i odbierz -50zł rabatu na zakupy. Dołącz do newslettera ELTAP i odkryj wnętrza w setkach kolorów!