1000 wariantów produktów dostępnych z dostawą w 72 godzinyDo 30 dni na zwrotZapisz się do newslettera i zyskaj 50 zł rabatu

Strona głównaPoradyPoradnik eksperckiJak dobrać dywan do kanapy?


Udostępnij artykuł

Jak dobrać dywan do kanapy?

Data publikacji: 29 sierpnia 2023

Czas czytania artykułu: 8 minut

Dywan to niezwykle ważny element wystroju wnętrza, który potrafi w sposób subtelny, ale znaczący wpływać na atmosferę pomieszczenia. Niestety wybór odpowiedniego modelu, który w pełni pasowałby do Twojej kanapy, może okazać się przytłaczającym zadaniem. Zapoznaj się więc z naszymi praktycznymi wskazówkami, a cały proces stanie się banalnie prosty!

1. Rozmiar ma znaczenie

Pamiętaj, że rozmiar dywanu ma kluczowe znaczenie. Zbyt mały dywan może sprawić, że przestrzeń wyda się niezrównoważona, a zbyt duży może przytłoczyć całe wnętrze. Postaraj się więc znaleźć taki rozmiar dywanu, który delikatnie otuli przestrzeń wokół kanapy, tworząc harmonijną kompozycję.

Zwróć uwagę, jak dobrze dywan Elsher Grey w rozmiarze 120x180 cm ładnie współpracuje z naszą stylową wersalką Bellis. Połączenie tych dwóch produktów charakteryzuje się wyjątkową elegancją, dzięki której oryginalny kolor tapicerowanego mebla mógł stać się jeszcze piękniejszy!

2. Sposób ustawienia kanapy na dywanie

Najbardziej popularnym rozwiązaniem będzie z pewnością ustawienie kanapy w całości na dywanie. Krawędzie dodatku powinny wtedy wystawać poza boki mebla na około 15 cm do 30 cm, zapewniając jednocześnie z przodu przestrzeń do ustawienia stolika kawowego. To idealne rozwiązanie w przypadku mniejszych kanap.

Inną z dostępnych opcji jest ustawienie kanapy tak, by jej przednia część stała na dywanie. Jest to zabieg, który doskonale sprawdzi się w przypadku małych dodatków oraz większych mebli - takie połączenie gwarantuje naprawdę ciekawy efekt. Zwróć jednak uwagę na to, by dywan nie był za mały. Jeśli wybierzesz model zbyt wąski lub krótki, to sprawi on wrażenie bardzo niedopasowanego.

Jeśli marzy Ci cię większy dywan, to również i on sprawdzi się w połączeniu z kanapą. Trzy czwarte mebla ustaw wtedy na jego krawędzi, zostawiając w ten sposób sporo miejsca dla stolika kawowego. Postaraj się, by boczne końce dywanu mocno wystawały poza boczki Twojej kanapy.

A co w sytuacji, gdy marzy nam się oryginalny kącik wypoczynkowy złożony z dwóch kanap i stolika kawowego? W takim razie postaraj się, by meble zostały ustawione w całości na dywanie. Ustaw więc kanapy po bokach dodatku, a w powstałą między nimi przestrzeń wstaw stolik kawowy. Pamiętaj o tym, by krańce dywanu delikatnie wystawały poza kanapy.

3. Tekstura dla komfortu

Pamiętaj, że nie tylko wygląd ma znaczenie. Dobry dywan powinien również zapewnić komfort użytkowania. Wybierając teksturę dywanu, zwróć uwagę na to, jakie odczucia chcesz osiągnąć. Czy preferujesz miękki i puszysty dywan, w którego runie zanurzysz stopy, czy może gładką i łatwą w utrzymaniu czystości powierzchnię krótkiego włosia?

Możesz również pójść na kompromis i sięgnąć po kolekcję dywanów Blodwen! Charakteryzuje się ona dłuższym, przyjemnym w dotyku runem, które w całości zostało wykonane z tworzywa sztucznego. Oznacza to, że jest wyjątkowo łatwe w pielęgnacji, a przy tym pozostaje odporne na uszkodzenia mechaniczne, zjadliwe ataki moli czy ugniatanie.

4. Stylowe wzory

Dywan to doskonała okazja do wprowadzenia wzorów do wnętrza! Jeśli Twoja kanapa jest mało wyrazista, możesz postawić na dywan z interesującym wzorem, który stanie się głównym punktem aranżacji. W przeciwnym razie - gdy kanapa ma już wyrazisty wzór - to warto zdecydować się na dywan w jednolitej tonacji i z jego pomocą ostudzić nieco kompozycję.

Dywany do salonu z kolekcji Eustache zachwycają geometrycznym motywem, który jest niezwykle modny w tym sezonie. Dodatkowo ich neutralna kolorystyka sprawia, że znalezienie pasujących do nich dodatków oraz mebli nie będzie stanowiło najmniejszego wyzwania.

5. Dopasowanie kolorów

Wybierając dywan do kanapy, zwróć uwagę na dopasowanie kolorów. Jeśli Twoja kanapa ma wyrazisty wzór lub intensywny kolor, warto wybrać dywan o stonowanej tonacji, który uzupełni aranżację, nie dominując nad meblem. Jeśli natomiast kanapa jest jednolita i w neutralnym kolorze, to możesz zdecydować się na bardziej odważny dywan. Doda on charakteru i wyrazistości całej kompozycji.

Kolory harmonijne

Harmonijne barwy są swoimi sąsiadami na kole kolorów. Zazwyczaj wybierając takie rozwiązanie, decydujemy się na sięgniecie po trzy lub cztery odcienie. Oznacza to, że w czasie dopasowywania dywanu do tapicerki naszej kanapy możemy również dopełnić całą kompozycję dekoracyjnymi poduszkami! A nawet uwzględnić zabarwienie ścian, podłogi czy też zasłon.

W ten sposób wyczarujesz harmonijne, spokojne połączenie. Nawet wtedy, gdy zdecydujesz się skorzystać z mocniejszych odcieni.

6. Kontrastująca kompozycja

Ostatnią, ale nie mniej ważną wskazówką, jest kontrast. Jeśli Twoja kanapa jest ciemna, zdecyduj się na jasny dywan, który ożywi wnętrze. W przypadku jasnej kanapy, wybierz dywan w ciemniejszym odcieniu, by dodać przestrzeni głębi oraz definicji. Kontrast pomoże podkreślić zarówno kanapę, jak i dywan, przyciągając do nich wzrok.

Kolory dopełniające

Barwy dopełniające pasują do siebie na zasadzie kontrastu. Właśnie z tego względu znajdziemy je na przeciwnych krańcach koła kolorów. Takie zestawienia wypadają bardzo ładnie i skutecznie ożywiają swoje otoczenie, dodając mu dynamizmu. Z tego też powodu różne odcienie wyznaczone w ten sposób znakomicie sprawdzą się w roli tapicerki Twojej kanapy oraz leżącego przed nią dywanu!

Podsumowanie

Idealny dywan do kanapy to taki, który uwzględnia zarówno praktyczne aspekty, jak i estetykę wnętrza. Zastosowanie się do powyższych porad pomoże Ci w dokonaniu właściwego wyboru, który nada Twojemu salonowi niepowtarzalnego charakteru, a także stworzy przestrzeń pełną wygody oraz stylu.