1000 wariantów produktów dostępnych z dostawą w 72 godzinyDo 30 dni na zwrotZapisz się do newslettera i zyskaj 50 zł rabatu

Strona głównaPoradyPoradnik eksperckiWrzesień tuż-tuż. Urządzamy pokój ucznia szkoły podstawowej!


Udostępnij artykuł

Wrzesień tuż-tuż. Urządzamy pokój ucznia szkoły podstawowej!

Data publikacji: 27 sierpnia 2024

Czas czytania artykułu: 6 minut

Wrzesień to czas, kiedy uczniowie wracają do szkoły, a rodzice starają się zapewnić im jak najlepsze warunki. Dobrze urządzony pokój to zaś klucz do efektywnej pracy, koncentracji oraz zachowania równowagi między nauką a odpoczynkiem. W końcu to w nim maluch spędzać będzie najwięcej czasu! Jak jednak urządzić pokój dla ucznia szkoły podstawowej, by sprzyjał on rozwojowi i kreatywności? Dowiesz się tego z naszego artykułu!

1. Funkcjonalne strefy w pokoju

Aranżację pokoju ucznia trzeba zacząć od podzielenia go na kilka stref: nauki, odpoczynku i zabawy. Każda z tych przestrzeni ma swoją specyfikę, więc warto zadbać, aby były one wyraźnie oddzielone. Ułatwi to dziecku skupienie się na konkretnej czynności i zachowanie koncentracji. Dzięki temu przystosowanie do nowego wyzwania, jakim jest rozpoczynająca się za kilka dni szkoła, będzie przyjemniejsze. Przyjrzyj się zatem wspólnie z nami strefom, które powinny pojawić się w pokoju ucznia:

  • Strefa nauki. To miejsce w pokoju, gdzie dziecko będzie odrabiało lekcje i uczyło się z książek czy zeszytów. Kluczowym elementem tej przestrzeni są meble: biurko i wygodne siedzisko, np. krzesło czy fotel. Biurko powinno być na tyle duże, aby pomieścić niezbędne przybory, ale jednocześnie nie może zajmować zbyt dużo miejsca we wnętrzu. Krzesło powinno być ergonomiczne, dostosowane do wzrostu dziecka i zapewniać podparcie dla kręgosłupa.

Biurko z otwieranym blatem i schowkiem na kable Nevy, białe, cena: 279 zł


  • Strefa odpoczynku. Dzieci, zwłaszcza w wieku szkolnym, potrzebują odpowiedniej ilości snu. Wygodne łóżko z odpowiednim materacem to zatem podstawa! Dobrym wyborem będzie łóżko kontynentalne, które zadba o wszystkie potrzeby dorastającego malca. Warto również zadbać o to, aby we wnętrzu znalazły się meble pozwalające na relaks, np. wygodny fotel lub pufa. Na takim siedzisku dziecko komfortowo spędzi czas z książką lub pogra na konsoli.

Fotel tapicerowany do salonu Dalia, Inari 22, cena: 1 169 zł


  • Strefa zabawy. Zabawa to ważny element rozwoju dziecka. W pokoju powinna zatem znaleźć się miejsce na strefę z ulubionymi zabawkami, grami oraz materiałami plastycznymi. Dobrze jest zorganizować tę przestrzeń w taki sposób, aby łatwo można było utrzymać w niej porządek. W takiej sytuacji sprawdzą się wszelkie meble ze schowkami.

Biurko z czterema szufladami Barold, dąb artisan, cena: 789 zł

2. Oświetlenie w pokoju ucznia


Odpowiednie oświetlenie w pokoju ucznia jest niezwykle ważne, szczególnie w strefie nauki. Najlepsze jest naturalne światło, dlatego biurko powinno być ustawione blisko okna. Wieczorami i w dni pochmurne konieczne będzie jednak użycie lampki biurkowej. Powinna ona zostać ustawiona tak, aby światło nie powodowało cieni na kartce. Oznacza to, że dla praworęcznego dziecka lampka musi stanąć po lewej stronie, a dla leworęcznego – po prawej.

Poznaj nasze lampki nocne, które pięknie zaprezentują się na biurku!


Warto też zadbać o ogólne oświetlenie pokoju, które będzie wystarczająco jasne, ale niezbyt ostre, aby nie męczyć oczu.

Lampa wisząca czarna x1 Brevitas, czarna, cena: 69 zł

3. Kolorystyka i dekoracje dla lepszej nauki


Kolory mają duży wpływ na nastrój i koncentrację dziecka. W przypadku pokoju ucznia warto więc postawić na jasne, stonowane barwy, które sprzyjają skupieniu! Dobrym wyborem będą np. biel, pastelowy niebieski, zieleń czy szarość. Można je przełamać bardziej intensywnymi akcentami, np. w postaci kolorowych poduszek, zasłon czy obrazków na ścianach.

Pufa dziecięca worek Robo, Poco 50, cena: 199 zł



Warto pamiętać o tym, że w takim wnętrzu dekoracje powinny być nie tylko estetyczne, ale też funkcjonalne. Tablica korkowa lub magnetyczna na ścianie nad biurkiem to doskonałe miejsce na przypinanie planów lekcji, notatek czy rysunków. Ciekawym pomysłem jest także mapa świata lub plakat edukacyjny powieszone na ścianie pokoju. Są one bowiem nie tylko ozdobą, ale również inspiracją do nauki.

Panele ścienne tapicerowane zestaw 12 szt Quadratta, 50x240 cm, Monolith 48, cena: 359 zł

4. Organizacja przestrzeni pokoju

Porządek w pokoju ucznia to klucz do efektywnej nauki. Dzieci w wieku szkolnym uczą się odpowiedzialności i samodzielności, dlatego warto zapewnić im odpowiednie narzędzia do organizacji. Regały, półki i szuflady powinny być łatwo dostępne i oznaczone. W ten sposób, aby dziecko będzie mogło szybko znaleźć potrzebne przedmioty i utrzymać porządek. Warto zainwestować w organizery, np. takie stawiane na biurko. W nich znajdą się wszystkie niezbędne przybory szkolne, takie jak długopisy, ołówki, nożyczki czy linijki.

Półka wisząca Finees, czarna, cena: 69 zł

5. Personalizacja wnętrza

Pokój powinien odzwierciedlać osobowość dziecka. Daj mu więc możliwość wyrażenia siebie poprzez wybór dekoracji, plakatów, a nawet kolorystyki. Może to być ulubiony motyw z bajki, postać z książki lub ulubiony sport. Dobrym pomysłem będą także naklejki, które maluch naklei np. na biurko. Personalizacja pokoju sprawia, że dziecko poczuje się w nim komfortowo i chętniej będzie spędzać tam czas.

Kanapa rozkładana z pojemnikiem na pościel Fulgeo, Poco 40 granatowy/Poco 04 szary, cena: 1 689 zł

6. Wrzesień, czyli zmieniające się potrzeby

Dziecko rośnie, a jego potrzeby się zmieniają. Warto więc pomyśleć o rozwiązaniach, które przez długi czas nie wyjdą z mody. Zamiast sięgać po bajkowe meble, wybierz stonowane propozycje o neutralnych kolorach. Biurko w białym kolorze, czarne półki, meble o drewnianym dekorze... o resztę zadbają odpowiednie dekoracje! Dzięki nim wnętrze spodoba się zarówno malcowi, jak i nastolatkowi. Dobrze jest również zaplanować miejsce na przyszłe potrzeby, np. sięgnąć większy regał na książki, które pojawią się w kolejnych klasach.

Biurko drewniane z szufladami Bisett, dąb artisan, cena: 809 zł

Podsumowanie

Urządzanie pokoju dla ucznia to nie lada wyzwanie, a zarazem okazja, aby stworzyć przestrzeń, która będzie sprzyjać rozwojowi dziecka. Pamiętaj, że pokój powinien być funkcjonalny, dobrze zorganizowany, a przede wszystkim dostosowany do potrzeb i upodobań małego ucznia. Dzięki temu wrzesień stanie się mniej stresujący, a powrót do szkoły – bardziej przyjemny i pełen pozytywnych emocji!

Sprawdź, jakie jeszcze porady przygotowaliśmy dla Ciebie!