&noscript=1 />

Jak urządzić długą i wąską sypialnię?

Jak urządzić długą i wąską sypialnię?

Ustawienie mebli może być dość trudne w przeciętnej sypialni, ale gdy pokój jest długi i wąski, może to być jeszcze trudniejsze. Urządzenie wnętrza o tak skomplikowanym kształcie nigdy nie jest łatwe. Jednak zawsze istnieją rozwiązania - na przykład sypialnia otwiera pewne możliwości w zakresie wystroju wnętrza. Niewłaściwy wybór rozmieszczenia mebli może sprawić, że sypialnia będzie wydawała się dłuższa i węższa niż jest w rzeczywistości lub może dawać złudzenie, że pokój jest przekrzywiony. Udany układ niweluje wady pomieszczenia i podkreśla jego mocne strony. W naszej firmie z meblami tapicerowanymi ELTAP znajdziesz szeroką gamę pięknych przedmiotów, które zainspirują Cię do fantastycznych pomysłów na nowe, piękne wnętrze.

Jak stworzyć przestrzeń do rozmów i swobodę poruszania się w pomieszczeniu, w którym przestrzeń jest na wagę złota? Oto kilka wskazówek.

Łóżko Edvige

Zatrzymaj efekt kręgielni

Ustawienie mebli w długiej, wąskiej sypialni stanowi wyzwanie projektowe: Twoim zadaniem jest stworzenie funkcjonalnej, estetycznej przestrzeni. Kilka pomysłów na to, jak pracować z kształtem pomieszczenia, może pomóc w uzyskaniu wyważonej i dobrze funkcjonującej aranżacji mebli.

Efekt przypominający tunel, który tworzy długa, wąska sypialnia, może sprawić, że przestrzeń będzie przypominać kręgielnię, chyba że da się na czymś zawiesić oko. Umieść łóżko z zagłówkiem przy ścianie końcowej, tak aby długość łóżka wpływała na długość pokoju. Pomaluj ścianę za wezgłowiem na głęboki, ciepły kolor, który zwróci uwagę na centralny punkt, jednocześnie wizualnie skracając przestrzeń. Pojawiające się ciepłe lub ciemne kolory, sprawiają, że ściana wydaje się bliżej.

Łóżko Glossy i Parys

Ponieważ łóżko jest najbardziej masywnym meblem w pokoju, wszystko inne powinno być ułożone w oparciu o jego położenie. Głównym problemem jest ustawienie łóżka w taki sposób, aby wokół niego było wystarczająco dużo wolnego miejsca. Staraj się unikać umieszczania łóżka na końcu pokoju. Zamiast tego, w miarę możliwości wyśrodkuj go na najdłuższej ścianie. Jednoosobowe łóżko mogłoby zmieścić się wzdłuż jednej z długich ścian, pozostawiając miejsce na węższym końcu na stanowisko pracy.

Ale jeśli jest to większe łóżko, to może zająć środek pokoju. Zagłówek powinien być skierowany w stronę wąskich ścian. Idealnie, po bokach powinno być wystarczająco dużo miejsca na dwie szafki nocne i komodę przed łóżkiem. W zależności od tego, jak długi jest pokój, istnieje możliwość ustawienia łóżka i biurka wzdłuż tej samej ściany. Pozostawia to wystarczająco dużo miejsca na przeciwległej ścianie na szafkę, dużą komodę lub kilka półek.

Sypialnia dziecięca

Boxspring Rocco

W sypialni dziecięcej ustaw łóżko równolegle do ściany końcowej, jeśli tam pasuje. Łóżko na antresoli może spodobać się starszemu dziecku lub nastolatkowi, a pod nim znajdzie się miejsce na biurko lub komodę.

Utworzenie oddzielnych stref

Podział długiego, wąskiego pomieszczenia na odrębne strefy funkcjonalne pozwala mądrze wykorzystać całą dostępną przestrzeń. Na drugim końcu pokoju biurko ustawione po przekątnej wyznacza odrębną przestrzeń do pracy. Umieszczenie pod kątem wywołuje bardziej dynamiczne wrażenie niż umieszczenie go równolegle do ściany końcowej. Mały dwuosobowy fotel wsparty rozkładanym stolikiem wypełnia dodatkową przestrzeń pośrodku pokoju.

Zostaw przejście z jednej strony

Jedną z najtrudniejszych rzeczy w długich, wąskich pokojach jest rozmieszczenie mebli w taki sposób, aby ludzie mogli chodzić po pokoju bez potykania się o przedmioty. Jeśli to możliwe, ustaw meble po jednej stronie pokoju, a po drugiej zostaw przejście. Jeśli to po prostu nie jest wykonalne, możesz ustawić meble w taki sposób, aby przez pomieszczenie przebiegała ścieżka. Może to być trochę trudniejsze, ponieważ będziesz musiał zrobić więcej aranżacji narożnej, ale nadal jest to lepsze, niż ciągłe uderzanie nogami o ciężkie przedmioty. Jeśli Twój pokój jest wyjątkowo długi i wąski i nie chcesz, aby tworzył efekt kręgielni, spróbuj ustawić niektóre meble pod kątem, aby zająć wolną przestrzeń.

Drzwi w sypialni

Usytuowanie drzwi wpływa na przepływ ruchu przez pomieszczenie, oprócz strategicznego rozmieszczenia mebli. Jeśli drzwi do sypialni znajdują się na rogu, ustaw małą grupę mebli w przeciwległym rogu. Może to obejmować mały stolik między dwoma fotelami, toaletkę i krzesło lub stół do rękodzieła i regał do pokoju dziecięcego, umożliwiając łatwy przepływ ruchu przez pokój pod kątem.

Stolik Torvi 

Lustra do sypialni

Niezależnie od tego, czy Twoja sypialnia jest duża, średniej wielkości, czy długa i wąska, możesz zrobić kilka rzeczy, aby zmaksymalizować funkcjonalność pokoju. Wysokie lustro sięgające do podłogi to doskonały dodatek, który sprawi, że każde pomieszczenie będzie wyglądać na większe, niż jest w rzeczywistości. Użyj luster na swoją korzyść i pozwól im nadać sypialni trochę dodatkowego blasku i odbicia.

 Lustro Medina

Kolory mebli

Wybierz jaśniejsze kolory dla mebli do sypialni i wszystkich akcesoriów, jeśli Twoja sypialnia jest mała. Jasne odcienie sprawią, że pokój będzie wydawał się przestronny i otwarty, podczas gdy ciemniejsze kolory wywołają efekt zamkniętej sypialni. Jeśli nadal nie masz pewności co do tych pomysłów na układ sypialni, najpierw narysuj kilka scenariuszy na papierze. Zmierz rozmiar pokoju i wybierz elementy z naszej kolekcji mebli tapicerowanych i dodatków ELTAP, które będą ładnie pasować do przestrzeni. Zapewnij dużo miejsca na podłodze, dzięki czemu będziesz mógł łatwo wstać i swobodnie chodzić po sypialni w środku nocy. Zaśmiecone pokoje lub zatłoczone meble mogą utrudniać manewrowanie. Mając na uwadze te wskazówki, możesz łatwo stworzyć układ sypialni swoich marzeń.

 Łóżko sypialniane Cloe

Budować w górę

Jeśli twój pokój nocny jest bardzo wąski i mały, im więcej miejsca na podłodze zwolnisz, tym bardziej przestronny będzie. Zastanów się nad wbudowanym schowkiem i półkami, zamiast wnosić do pokoju więcej mebli. W ten sposób możesz wykorzystać przestrzeń pionową i budować w górę zamiast na zewnątrz. Wbudowane schowki mogą pomóc skrócić pokój, jeśli zainstalujesz je na krótkich ścianach. Budowanie na jednej z dłuższych ścian może również działać, ale nie buduj na obu długich ścianach, bo po prostu sprawisz, że pokój będzie jeszcze dłuższy i węższy. Wbudowane półki i szafki, które zostawiają niszę na łóżko, tworzą centralny punkt pokoju, który nadaje mu znaczenie, a także dodatkowe miejsce do przechowywania. Nie zatrzymuj się na meblach – zamiast lamp podłogowych powieś kinkiety na ścianie lub lampy wiszące pod sufitem. Dzięki zabudowie od podłogi do sufitu możesz całkowicie wyeliminować potrzebę mebli i zagospodarować jak najwięcej wolnego miejsca na podłodze.

Sypialnia może wyglądać prosto i przestronnie, nawet jeśli jest długa i wąska. Najważniejszymi detalami są meble i całościowe minimalistyczne podejście. Użyj koloru i wzoru, aby zwrócić uwagę na niektóre elementy projektu, takie jak ściana akcentująca. Istnieją również strategie, które pozwalają maksymalnie wykorzystać pomieszczenie i zaakcentować układ. Na przykład sufit może stać się centralnym punktem.