&noscript=1 />

Jak żyć w zgodzie z naturą? Ratujmy wspólnie naszą planetę! 

Jak żyć w zgodzie z naturą? Ratujmy wspólnie naszą planetę! 
Kanapa rozkładana Revi Kanapa rozkładana Revi

Kanapa rozkładana Revi

2359.00 zł

Kanapa rozkładana Revi w tkaninie Loco 25 - cena: 2359 zł

Dbanie o naszą planetę to bezsprzecznie jedno z najważniejszych wyzwań stojących przed ludzkością. Nic więc dziwnego, że ekologia przekształca się powoli z modnego trendu w konieczność, nad którą zastanawia się coraz więcej osób. Co zatem możesz zrobić, by chociaż odrobinę ulżyć otaczającemu nas środowisku? ELTAP przedstawia Ci praktyczne wskazówki, dzięki którym będziesz cieszyć się każdym dniem bez wyrzutów sumienia! 

Życie w zgodzie z naturą: pomagaj planecie z głową! 

Naukowcy z całego świata są zgodni - to czas, w którym powinniśmy na poważnie zacząć zastanawiać się nad dobrem naszej planety. Jeśli bowiem ludzie nie zmienią swoich zachowań oraz przyzwyczajeń, to niedługo grozi nam poważna katastrofa klimatyczna, która ogromnie zmieni nasze życie! Każdy gest ma zatem ogromne znaczenie. 

Obawiasz się, że w pojedynkę nie zdziałasz zbyt wiele? W końcu pewnie nie raz słyszałeś o tym, że za większość zanieczyszczeń odpowiadają ogromne korporacje i należące do nich fabryki. Nic bardziej mylnego! Jeśli już dziś każdy z nas zmieni w swoim życiu jedną rzecz, to możemy zainspirować innych i kolektywnie wywrzeć presję na najbogatszych, by zmienili swoje postępowanie. W końcu jeśli nikt nie będzie chciał kupować jednorazowych maszynek do golenia, foliowych reklamówek czy lepiej się będą sprzedawały owoce niepakowane w plastik, to raczej nie będą produkowane, prawda? 

Poza tym możesz również wpłynąć na swoje samopoczucie. Nie oglądaj się zatem na innych - ogranicz wykorzystanie szkodliwych substancji, porzuć jednorazowe opakowania i postępuj odpowiedzialnie, bo los Ziemi zależy właśnie od Ciebie! 

Stolik kawowy Merala

Życie w zgodzie z naturą w domowym zaciszu 

Dobre zmiany nie muszą polegać na drastycznych i widowiskowych krokach. Czasami wystarczy zająć się drobnostką, by uzyskane rezultaty przerosły nasze oczekiwania. Nie musisz zatem porzucać swojego domu i zaczynać nowego życia na łonie natury - sprawdź w naszym poradniku, czy dasz radę wprowadzić zmiany już dziś. 

Kuchnia 

 • Pożegnaj jednorazówki. Dotyczy to nie tylko woreczków, reklamówek oraz toreb, ale także pudełek i pojemników. Lepiej wykorzystywać ich bambusowe, szklane czy metalowe odpowiedniki. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie woskowijek, które pozwolą Ci zabrać lunch do pracy w ekologiczny sposób. 
 • Wybieraj materiałowe woreczki na warzywa. Są modne i wygodne w użyciu! 
 • Przywitaj ściereczki. Po co kupować kolejne rolki papierowych ręczników, skoro bawełniana ściereczka doskonale poradzi sobie z każdym kuchennym wyzwaniem. 
 • Używaj trybu ECO w swoich urządzeniach. To oszczędność pieniędzy oraz energii. 
 • Kup dzbanek filtrujący. Unikniesz w ten sposób konieczności kupowania stosów plastikowych butelek, co bez wątpienia wpłynie korzystnie nie tylko na Twój portfel, ale również zdrowie. 
 • Zastąp chemię domowymi środkami. Ekologiczne, własnoręcznie wyprodukowane środki czystości pomogą ograniczyć ilość szkodliwych substancji trafiających do środowiska. 
 • Hoduj swoje własne zioła. Nie tylko lepiej smakują, ale również pięknie się prezentują na kuchennym parapecie. 
 • Dbaj o lodówkę. Prawidłowo używana i konserwowana posłuży dłużej, zużywając mniej prądu do chłodzenia. 

Sprawdź, co możesz zmienić w swojej kuchni

Łazienka 

 • Wybierz prysznic. Zamiast codziennej kąpieli w wannie weź szybki prysznic, szczególnie jeśli korzystasz z modelu o niskoprzepływowej główce. W ten sposób zaoszczędzisz wodę. Kilkugodzinne moczenie w wannie zostaw raczej na specjalne okazje. 
 • Oszczędzaj wodę. Przeczytaj nasz poradnik i odkryj skuteczne sposoby na zmniejszenie zużycia wody. 
 • Zaplanuj pranie. Zamiast prać jeden sweter, uzbieraj całą pralkę.  
 • Rozstań się z jednorazówkami. Zamiast plastikowych maszynek jednorazowych postaw na nieco droższe, ale wielorazowe modele z wymiennymi nożykami. 
 • Zamontuj perlatory w kranach. Napowietrzą one strumienie wody, dzięki czemu zużyjesz jej znacznie mniej w czasie wykonywania codziennych czynności. 

Sprawdź, co możesz zmienić w swojej łazience

 

Domowy gabinet 

 • Drukuj na dwóch stronach. Jeśli drukujesz wiele rzeczy w ciągu dnia, to zdecyduj się na obustronne zadrukowywanie papieru.  
 • Ponownie wykorzystuj papier. Na każdym dokumencie można znaleźć wolne miejsce - wykorzystaj je na notatki lub daj dzieciom do rysowania. Niech w Twoim domu nic się nie marnuje. 
 • Wybierz e-faktury. Cyfrowe wystawianie i odbieranie dokumentów pozwoli Ci oszczędzić czas i papier, a także przyspieszy pracę. 
 • Wymień drukarkę. Obecnie dostępne są modele, które pozwalają na samodzielne wymienienie lub dolanie atramentu. Dzięki temu nie musisz ciągle kupować pełnych plastiku, drogich zasobników. 
 • Wybieraj papier z recyklingu lub ryzy papieru oznaczone certyfikatami Ecolabel, Blue Angel lub FSC (Dobrej Gospodarki Leśnej i Kontroli Pochodzenia Produktu). 
 • Zrezygnuj z jednorazowych długopisów. Zastąp je napełnianymi atramentem piórami lub długopisami, w których można wymieniać wkłady.

Sprawdź, co możesz zmienić w swoim domowym biurze

Pozostałe wnętrza 

 • Wymień żarówki. Modele starszego typu pobierają bardzo dużo prądu, podczas gdy nowoczesne LED-ówki pozwalają na znaczne oszczędności energii. 
 • Skorzystaj z termostatu. W ten sposób zapanujesz nad temperaturą w swoim domu! Urządzenie można zaprogramować tak, by włączyło ogrzewanie dopiero wtedy, gdy temperatura spadnie poniżej ustawionego przez Ciebie limitu. 
 • Posadź rośliny. Uprawa roślin to kwintesencja ekologicznego stylu życia. Dzięki nim bowiem zarówno zyskujesz piękną dekorację, jak i wspierasz produkcję tlenu i oczyszczanie powietrza. 
 • Wyłączaj sprzęty. Pamiętaj, by zawsze wyłączyć i odłączyć od prądu nieużywane urządzenia. 
 • Segreguj śmieci. Przeczytaj nasz poradnik, by dowiedzieć się więcej. 
 • Korzystaj z bibliotek i czytników książek. Ograniczysz w ten sposób konieczność ścinania drzew do produkcji książek i zaoszczędzisz miejsce, którego nie będą zajmowały papierowe tomy. 

Sprawdź, co możesz zmienić w reszcie domu

Ekogotowanie 

 • Planuj posiłki. Twoim celem powinno być takie ułożenie tygodniowych przepisów, by nic się nie zmarnowało. Sprawdź również, jakich odpadów generujesz najwięcej i poszukaj w Internecie przepisów je wykorzystujących. Czipsy ze skórek ziemniaków? Czemu nie! 
 • Zainwestuj w kompostownik. Jeśli nie posiadasz ogrodu, to możesz zainteresować się kompostownikiem na balkonie; pamiętaj, że wtedy musisz spełnić określone warunki. Na kompost nadają się również określone produkty - zawsze sprawdź, jakie. 
 • Postaraj się ograniczyć mięso. Zainteresuj się warunkami, w jakich żyją zwierzęta przeznaczone na ubój i zauważ, jak wielki wpływ mają takie farmy na naszą planetę. Już jeden mięsny posiłek zamieniony na kuchnię roślinną jest w stanie zrobić różnicę. 
 • Kupuj lokalnie. Postaraj się regularnie odwiedzać osiedlowe sklepiki, ryneczki i stoiska. Nie dość, że często sprzedawane na nich produkty są lepszej jakości, to także nie trzeba ich przewozić na ogromne dystanse, co ogranicza ślad węglowy. 
 •  Gotuj jednorazowo większe porcje. Chociaż wydaje się to dziwne, to świetny sposób na zaoszczędzenie wody oraz energii elektrycznej. Posiłek możesz później poporcjować i wykorzystać w kolejnych dniach lub zamrozić. 
 • Strategicznie operuj piekarnikiem. Jeśli już go nagrzewasz, to wykorzystaj go do przygotowania kilku rzeczy: upiecz ciastka, zrób zapiekanki, a na dole przygotuj chrupki. 

Gotuj ekologicznie

Otrzymuj na bieżąco darmowe materiały edukacyjne oraz inspiracyjne i odbierz -50zł rabatu na zakupy. Dołącz do newslettera ELTAP i odkryj wnętrza w setkach kolorów!