&noscript=1 />

Moodboard - co to jest? Tworzymy moodboard wnętrza! 

Moodboard - co to jest? Tworzymy moodboard wnętrza! 
Komoda Lanzzi, 120x40cm Komoda Lanzzi, 120x40cm

Komoda Lanzzi, 120x40cm

629.00 zł

Moodboard to podstawa podczas aranżacji pomieszczeń. Nie tylko bowiem posługują się nim przeszkoleni projektanci wnętrza, ale także i dla zwykłego zjadacza chleba okaże się niezwykle przydatnym narzędziem. Czym jest tablica nastroju i jak zabrać się za jej przygotowanie? Poznaj odpowiedzi razem z ELTAP! 

Moodboard - co to? 

Słowo to pochodzi oczywiście z języka angielskiego i możemy je dosłownie przetłumaczyć jako tablicę nastroju lub poprawniej - tablicę inspiracji. To narzędzie identyfikacji wizualnej pozwalające nam przekazać ducha, który powinien dominować w naszej przestrzeni. 

No dobrze, ale na czym tak dokładniej to wszystko polega? Najprościej rzecz ujmując, moodboard to zestawienie tekstów, zdjęć oraz materiałów ułożonych na dowolnej planszy tak, aby jak najlepiej odzwierciedlić konkretny klimat. Tablice inspiracji pozwalają nam zatem wyczarować swoisty emocjonalno-nastrojowy kolaż, w którym gromadzimy wszystko, co wywołuje w nas pozytywne emocje. 

Na swojej tablicy umieść więc to, co Ci się spodobało, gdy przeglądałeś zakamarki Internetu. Mogą to być motywacyjne cytaty, pięknie urządzone wnętrza czy nawet przypadkowe zdjęcia z wakacji ulubionego influencera. Tematyka jest praktycznie dowolna: stylizacja paznokci, makijaż, projekty DIY... Ważne, by poruszyły Twoje serce! 

Stwórz moodboard z ELTAP

Jak więc widzisz, narzędzie to jest niezwykle przydatne, ale czy nadaje się do projektowania przestrzeni? Oczywiście! Jeśli nadasz swojemu moodboardowi pewną spójność, to znacząco ułatwi Ci on wyrażenie tego, czego oczekujesz od swojego pomieszczenia. 

Tworzenie moodboardów w dzisiejszych czasach przebiega w większości w programach graficznych. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by Twoja tablica stała się o wiele bardziej fizyczna. W tym celu przygotuj np. płytę MDF, oklej ją dekoracyjną okleiną, a następnie przymocuj do niej wydrukowane zdjęcia. I gotowe! Będziesz w stanie pochwalić się każdemu swoimi pomysłami w gustownej i estetycznej formie. 

Stwózy piękny moodboard sypialni z ELTAP

Moodboard przy projektowaniu wnętrz 

Skoro wiesz już, czym jest moodboard, to pewnie zastanawiasz się, do czego służy. Otóż narzędzie to jest bardzo cenione w codziennej pracy architekta wnętrz! Za jej pomocą fachowiec może pokazać swojemu klientowi, czym będzie kierował się w czasie urządzania mieszkania, domu czy konkretnego pomieszczenia. 

Nie zdziw się zatem, gdy projektant pokaże Ci wirtualną tablicę ze zdjęciami. Niektórzy specjaliści idą nawet o krok dalej i prezentują swoim klientom planszę pełną wycinków gazet, próbek tkanin, pejzaży, kształtów, a nawet kawałków drewna, płytek, klamek i uchwytów, kamieni - słowem wszystkiego, co pozwala proces projektowy przemienić w niebanalny projekt wnętrza! 

Z ELTAP stworzenie moodboardu będzie banalnie proste

Oczywiście wszystkie te elementy będą miały określony motyw przewodni. Przy tworzeniu moodboardów nie można sobie pozwolić na aż taką dowolność ;) Nie chcemy przecież, by w naszym pomieszczeniu zapanował chaos - każdy architekt o tym wie. Pamiętaj o tym również i Ty. 

Zastanów się więc nad tym, jaki styl wnętrzarski podoba Ci się najbardziej. Może jest to smagany mroźnymi wiatrami klimat fiordów obecny w przestrzeniach skandynawskich? W takim razie z pewnością Twój moodboard pełen będzie bieli, drewna, zalegającego na ziemi śniegu. 

Wolisz przytulny komfort beżowego boho? Z pewnością na Twojej tablicy zagoszczą miękkie, puszyste tkaniny, naturalne dodatki i neutralne, beżowo-kremowe kolory urozmaicone barwami ziemi!  

Co należy uwzględnić podczas tworzenia moodboardu wnętrza? 

Jak już wiesz, moodboard to zbiór wszelkiej maści tekstyliów, materiałów, próbek kolorów czy zdjęć. Co jednak trzeba wziąć pod uwagę, gdy chcemy później wykorzystać go do stworzenia projektów wnętrz? Będzie to z pewnością: 

  • stylistyka, w jakiej najlepiej się czujesz, 
  • przeznaczenie pomieszczeń oraz ich charakter, jaki chcemy w nich uzyskać, 
  • Twój gust - dwa wnętrza skandynawskie mogą być pełne zupełnie różnych rzeczy, 
  • faktury oraz kolory, które cenisz najbardziej. 

Im bardziej szczegółową formą moodboardu się posłużysz w czasie planowania przestrzeni, tym lepiej. Nie tylko bowiem będziesz w stanie porządnie zobrazować sobie swoją wizję, ale również znacznie łatwiej porozumiesz się z projektantem (jeśli zdecydujesz się skorzystać z jego usług). 

Moodboard z mebli ELTAP to przepis na sukces

Oczywiście fachowiec może również samodzielnie zrobić moodboard lub postępować wg Twoich wskazówek. Jeśli jednak lubisz mieć decydujący głos w czasie urządzania przestrzeni, to nie wahaj się wyruszyć na spotkanie w pełni przygotowanym. 

Specjalista oceni Twoje pomysły i da Ci znać, co z nich sprawdzi się w Twoim domu. Może również uzupełnić moodboard o własne inspiracje, dzięki czemu bez problemu wspólnie wyczarujecie prawdziwie niebanalną aranżację. 

Co powinno trafić na Twój wnętrzarski moodboard? 

Przede wszystkim pamiętaj o palecie kolorów. Zastanów się, jaki klimat ma panować w całym domu, a następnie dokonaj podziału barw ze względu na pomieszczenia. Dobrym pomysłem jest utrzymanie barw w podobnej tonacji, odcieniu czy wyrazistości tak, by w mieszkaniu zapanowała harmonia. Jeśli więc kochasz pastele, raczej zrezygnuj z przetykania ich krzykliwymi barwami. I odwrotnie: wyraziste wnętrza nie potrzebują pastelowych wstawek. 

Moodboard w stylu glamour? Czemu nie!

Postaraj się, by w moodboardowych rozważaniach uwzględnić również najmniejsze detale. Rozważ zatem wzorek na płytkach, odcień posadzki, poszukaj modnych klamek, uchwytów do szaf oraz zwróć uwagę na to, z jakiej tkaniny miałyby być wykonane Twoje zasłony. Zapisz wszystkie interesujące Cię propozycje. 

Nie pomiń mebli! Na samym wstępie zbierz wszystkie interesujące Cię materiały. Może podobają Ci się welwety, ale wolałbyś, by narożnik dałoby się łatwo wyczyścić? W takim razie poszukaj tkanin funkcyjnych. Zebranie propozycji w jednym miejscu znacząco ułatwi podjęcie ostatecznego wyboru! 

Na sam koniec dorzuć do tego dekoracje! W roli ozdób mogą zostać użyte wazony i doniczki, ale z powodzeniem sprawdzą się również figurki wykonane z gliny czy ceramiki. Również oświetlenie może pełnić dekoracyjne funkcje: dlaczego więc nie zapisać na tablicy stylowej lampy wiszącej z kunsztownym kloszem? 

Moodboard ułatwi Ci wykreowanie dziecięcej przestrzeni

 

Otrzymuj na bieżąco darmowe materiały edukacyjne oraz inspiracyjne i odbierz -50zł rabatu na zakupy. Dołącz do newslettera ELTAP i odkryj wnętrza w setkach kolorów!