&noscript=1 />

Tkaniny hydrofobowe, czyli czym są tkaniny "water repellent"?

Tkaniny hydrofobowe, czyli czym są tkaniny

Wybór mebli tapicerowanych to zwykle niełatwe zadanie. Kolor, tkanina, przeznaczenie, wzory, właściwości – wszystko to często przyprawia o zawrót głowy. Dlatego w momencie, gdy remont i aranżacja pomieszczeń dobiegną końca, chcemy cieszyć się ze swoich wyborów i podziwiać meble w nienaruszonym stanie przez długi czas. Wydaje się to łatwe do osiągnięcia? Z pewnością nie dla szczęśliwych posiadaczy dzieci i zwierząt oraz dla fanów picia kawy na fotelu przed telewizorem czy jedzenia posiłków podawanych do łóżka w towarzystwie świeżo wyciśniętego soku. I w tym momencie należy zwrócić szczególną uwagę na to, jakie właściwości mają konkretne tkaniny obiciowe. W ELTAP, jako że jesteśmy producentami mebli tapicerowanych mamy szeroki wybór różnorodnych materiałów. Od białych, po beżowe i granatowe, na czarnych kończąc. Pamiętamy też jak ważne są właściwości tkanin, które mogą uratować z wielu opresji. Oferujemy meble z obiciem odpornym na ścieranie, elegancko wyglądające, przyjemne w dotyku, odpowiednie dla zwierząt, łatwe do czyszczenia, a także z połyskiem. Co więcej, nasze materiały są także bardziej odporne na absorbowanie płynów w głąb tkaniny, czyli mają właściwości hydrofobowe - "water repellent".    

Narożnik Larde 

Jakie korzyści przynosi posiadanie mebli z tkaniną hydrofobową?

  • Ogranicza wchłanianie płynów
  • Ułatwia utrzymanie czystości
  • Minimalizuje ryzyko zabrudzenia materiału

Czym są tkaniny water repellent?

Tkanina water repellent to materiał pokryty specjalną warstwą ochronną, tworzącą hydrofobową powłokę zabezpieczającą przed szybkim przesiąkaniem płynów. Zapobiega to natychmiastowemu absorbowaniu wody przez tkaninę sprawiając, że ciecz skrapla się na powierzchni materiału. W kontakcie z wodą materiały hydrofobowe tworzą na zewnątrz kulki, które można łatwo usunąć z powierzchni tkaniny. Dzięki temu mamy czas na to, aby przy użyciu miękkiej ściereczki bądź ręcznika papierowego delikatnie odsączyć rozlaną ciecz. Wszystko dlatego, że płyn (np. woda, kawa, wino) formuje się w krople i nie wnika do wnętrza tkaniny. Należy jednak pamiętać, że przy dłuższym kontakcie z wodą lub przy większej różnicy ciśnień materiał będzie wchłaniał lekko wodę. Nie można zatem zbyt długo zwlekać z uprzątnięciem bałaganu. 

Jak to się zaczęło? - historia tkanin z powłoką hydrofobową.

Okazuje się, że tkaniny hydrofobowe mają długą historię, a na początku szukano rozwiązania związanego z odzieżą.

Pierwsze pisemne próby uzyskania wodoodpornej odzieży ochronnej pochodzą z XV wieku. W tym czasie marynarze próbowali impregnować swoją odzież olejem lnianym, tłuszczem zwierzęcym lub woskiem. Nie możemy powiedzieć, czy te próby zakończyły się sukcesem, czy nie. Jednak pierwsza opatentowana wodoodporna tkanina została wyprodukowana około 400 lat później w Anglii przez Charlesa Macintosha, który opatentował ją w 1823 roku.

Tak i teraz kurtki odporne na wilgoć (water repellent), wykonane z materiałów hydrofobowych, sprawdzą się podczas przelotnych opadów. 

Łóżko sypialniane Mist

Jak usunąć ciecz z tkanin „water repellent”?

  • Odsącz delikatnie plamę ręcznikiem papierowym.
  • Gdy krople nie będą już widoczne, delikatnie dociśnij ręcznik papierowy do tkaniny
  • Powtarzaj czynność do momentu, kiedy ręcznik będzie suchy
  • I gotowe!                                     Tkanina Nube

Brzmi świetnie, prawda? My jesteśmy zachwyceni tą właściwością tkanin. Koniec z suszeniem wody na kanapie i czyszczeniem wylanego wina na ukochany narożnik.

Gorąco polecamy naszą gamę tkanin water repellent, która jest dostępna w wielu rodzajach tkanin i kolorów. Wszystko po to, by zapewnić Wam jak największą radość z użytkowania mebli ELTAP na co dzień i od święta.

Poznaj tkaniny z kolekcji ELTAP, które mają w sobie hydrofobową powłokę. Poniżej przedstawiamy przykład naszej popularnej tkaniny Nube. Na załączonych zdjęciach widać, w jaki sposób krople cieczy pozostają na tkaninie i nie wchłaniają się.

Tkanian water repellent ELTAP Nube 

Właściwości hydrofobowe tkanin - Nube