&noscript=1 />

Znaczenie podstawowych kolorów

Znaczenie podstawowych kolorów
Łóżko kontynentalne z pojemnikiem Candice 160x200cm Łóżko kontynentalne z pojemnikiem Candice 160x200cm

Łóżko kontynentalne z pojemnikiem Candice 160x200cm

4319.00 zł

Czy wybierzesz się do pełnego czerwonych neonów miasta, by poczuć się spokojniej? Z pewnością nie! Dzieje się tak dlatego, że kolor otoczenia ma ogromne znaczenie. Na ten temat przeprowadzono nawet na świecie niezliczoną ilość badań. I większość z nich dowodzi jednego: barwy, którymi się na co dzień otaczamy, mają na nas ogromny wpływ. Szczególnie można to zauważyć w przypadku naszego samopoczucia, zachowania oraz koncentracji. Co więc oznaczają poszczególne kolory i co można zyskać na ich obecności? Nasz artykuł odpowie na te pytania! 

Z tego wpisu dowiesz się m.in.: 

1. Czy kolory faktycznie wywierają na nas określony wpływ? 

2.  Czym charakteryzują się poszczególne kolory:

 - czerwony,

 - niebieski,

 - zielony,

 - żółty. 

Od strony badań 

W zachodnim kręgu kulturowym dorośli wskazują przeważnie niebieski jako swoją najbardziej ulubioną barwę. Na kolejnych miejscach plasują się czerwony oraz zielony. Zupełnie inaczej sprawa wygląda u dzieci: przebadane siedmiolatki najbardziej cenią żółty. Znacznie mniejsza grupa maluchów wskazuje swojego faworyta pośród odcieni niebieskiego czy czerwonego. Ponadto o wiele przyjemniejsze skojarzenia – a wraz z nimi emocje - wzbudzają w nas kolory jasne oraz te o większym nasyceniu.  

Ośrodek, który odpowiada za postrzeganie barw, znajduje się w limbicznej części mózgu. Dlatego właśnie sposób, w jaki interpretujemy kolory, związany jest z naszą podświadomością i naszymi uczuciami. Udało się również udowodnić, że barwy o długiej fali (np. żółty i czerwony) działają na nas o wiele bardziej pobudzająco niż te o fali krótkiej (np. zielony lub niebieski). Tezę tę dodatkowo potwierdzają badania fizjologiczne w postaci EEG czy badania przewodnictwa skórnego. 

Co w takim razie oznaczają poszczególne kolory? Psychologowie nie są do końca jednomyślni w kwestii ich oddziaływania na ludzkie życie. Nie oznacza to jednak, iż takowy nie istnieje. Wystarczy bowiem zastanowić się chwilę nad tym, o czym myślimy, gdy widzimy poszczególną barwę. Więcej na ten temat możesz przeczytać na naszym blogu w artykule “Psychologia barw – jak używać w aranżacji wnętrz?” Warto jednak już teraz poznać najczęstsze wartości, jakie przywodzą na myśl poszczególne odcienie. 

Tkaniny z oferty ELTAP

Czerwony kolor, czyli płachta na... człowieka? 

Czerwień odznacza się żywiołowością, energią i działaniem. Przykuwa nasza uwagę, lecz w nadmiernej ilości może wywołać gniew i agresję. Jest odpowiednia dla osób ospałych i przemęczonych, ale również spragnionych sukcesu. Dodaje optymizmu oraz pewności siebie. W czasie badań nad kolorem czerwonym największa grupa respondentów (bo aż 29%) określiła swoje skojarzenia na jego widok jako uczucie złości. Odrobinę mniej często wskazywano zaś na szczęście czy ekscytację (ok. 20%). 15% uczestników zadecydowało natomiast, że czerwień to dla nich jednoznacznie barwa namiętności oraz miłości. Czerwień pobudza w nas również ośrodki odpowiedzialne za zdolność dostrzegania najmniejszych detali. Podczas testów badani lepiej radzili sobie z zadaniami wymagającymi koncentracji i skupienia na szczegółach, gdy pokazano im wcześniej rubinowe plansze. 

Narożnik Theodore - kolor czerwony

Kolor niebieski – spokój morza w Twoim domu 

Niebieski wiązany jest ze spokojem i ciszą. To właśnie dzięki poczuciu spokoju, które u nas wywołuje, potrafimy lepiej skupić się na pracy. Dlatego zachęca się, aby stosować odcienie błękitu w pomieszczeniach przeznaczonych do wysiłku umysłowego. Kolor niebieski działa również kojąco oraz zachęca do odpoczynku. Jest to barwa osób twórczych i inteligentnych, które nie boją się podejmować nowych wyzwań. Podczas badań okazało się, że aż 60% uczestników potwierdziło uspokajający wpływ niebieskiego. Natomiast troszkę ponad 10% przyznało, że na jego widok odczuwa szczęście. Dodatkowo niebieski, za sprawą swoich związków z otwartością oraz spokojem, skutecznie zachęca do kreatywnego radzenia sobie z problemami. Oznacza to, że uczestnicy badań, którzy wcześniej mieli kontakt z niebieskim, o wiele lepiej radzili sobie z zadaniami wymagającymi odejścia od utartych schematów. 

Łóżko Mist - kolor niebieski

 

Zielony kolor przywróci równowagę 

Zielony powszechnie kojarzony jest z otaczającą nas naturą. Dodatkowo symbolizuje młodość, zdrowie i bezpieczeństwo. To także kolor harmonii, dlatego przeznaczony jest dla osób odczuwających wewnętrzne zmęczenie i chaos, pomaga bowiem złagodzić ich skutki. Jego kojące i odświeżające właściwości wprowadzają równowagę, zatem rewelacyjnie nadaje się do wszystkich rodzajów przestrzeni. Respondenci biorący udział w badaniu dotyczącym barw najczęściej mówili o spokoju i szczęściu w kontekście zieleni (w sumie aż 60% tak nazwało swoje emocje). Rzadziej pojawiały się skojarzenia z komfortem czy spokojem ducha, jednak również i one były obecne w zestawieniach. 

Narożnik Fresia - kolor zielony

Kolor żółty, czyli słoneczna radość 

Żółty to symbol radości, optymizmu, energii i mądrości. Zachęca nas do rozmowy, wyostrza naszą pamięć i myślenie, dlatego to odpowiedni kolor do pracy. Często wykorzystywany jest w celu przykucia ludzkiej uwagi, ponieważ dostrzegamy go najszybciej spośród innych barw. Nie inaczej wygląda obraz żółtego w naukowych badaniach. Aż 75% respondentów powiedziało bowiem, że żółcienie oznaczają dla nich szczęście. Często wspominali także o podekscytowaniu oraz o nagłym przypływie energii. 

Boxspring Candice

 

Dziedzina nauki zajmująca się badaniem wpływu barw na nasze życie ciągle się rozwija. Wiemy jednak, że poszczególne kolory wywołują określony wpływ na nasze samopoczucie. Skutki ich oddziaływania można zauważyć, przeprowadzając szereg badań: nie tylko samopoczucia, ale również fizykalnych. Jeśli więc zależy Ci na tym, by Twoje mieszkanie budziło konkretne skojarzenia lub wywoływało pożądane emocje, to koniecznie musisz się zastanowić nad tym, jaki kolory w nim umieścić. Przyjrzyj się zatem temu, co poszczególne barwy sobą reprezentują:

 - czerwień to żywiołowość oraz energia. Dodaje pewności siebie i zachęca do optymizmu. W jej obecności łatwiej się nam skupić na szczegółach, ale zbyt intensywna może wywoływać agresję,

 - niebieski pomaga nam się uspokoić. Jego zdolność do wyciszenia emocji okazuje się przydatna w czasie pracy. Odcienie błękitu zachęcają również do kreatywnego podejścia do stojących nam na drodze wyzwań,

 - zielony to barwa natury. Jej bliskość wywołuje w nas poczucie bezpieczeństwa, a także neguje negatywne skutki stresu,

 - żółty jednoznacznie przywodzi na myśl optymizm i szczęście. Jego słoneczna energia pobudza do działania, zapewniając nam zastrzyk pozytywnego samopoczucia.