1000 wariantów produktów dostępnych z dostawą w 72 godzinyDo 30 dni na zwrotZapisz się do newslettera i zyskaj 50 zł rabatu

Strona głównaPoradyPoradnik eksperckiSzkoła online: jak urządzić pokój do nauki zdalnej?


Udostępnij artykuł

Szkoła online: jak urządzić pokój do nauki zdalnej?

Data publikacji: 29 sierpnia 2024

Czas czytania artykułu: 7 minut

W obliczu ciągłego rozwoju technologii i zmieniających się warunków edukacyjnych szkoła online stała się częścią życia uczniów na całym świecie. Dla wielu dzieci oraz nastolatków pokój do nauki zdalnej staje się zatem coraz częściej miejscem odbywania zajęć szkolnych. Dlatego właśnie tak ważne jest to, aby przestrzeń ta została dobrze zorganizowana. Jak jednak urządzić pokój ucznia tak, aby był sprzyjający koncentracji, efektywnej nauce i jednocześnie był przyjazny? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Zobacz inne z naszych porad o urządzaniu wnętrza dla dziecka!

1. Pokój ucznia: ergonomia i komfort

Pierwszym kluczowym elementem miejsca do nauki jest ergonomia. Ważne jest zatem, aby biurko i krzesło w pokoju dziecka były odpowiednio dopasowane do wzrostu i wieku Twojej pociechy. W ten sposób będą w stanie umożliwić jej zachowanie prawidłowej postawy ciała podczas długich godzin nauki.

Biurko drewniane z szufladami Bisett, dąb artisan, cena: 769 zł



Biurko powinno być stabilne, z wystarczającą powierzchnią do pracy i rozłożenia przyborów. Dobrze sprawdzą się tutaj meble ze schowkami i szufladami, w których można przechowywać np. książki czy zeszyty. W ten sposób miejsce do nauki w pokoju dziecka pozostanie schludne, a ucznia nie będzie zajmowało ciągłe poszukiwanie potrzebnego przedmiotu.

Biurko z czterema szufladami Barold, białe, cena: 759 zł

2. Oświetlenie miejsca do nauki

Odpowiednie oświetlenie odgrywa kluczową rolę w stworzeniu sprzyjającego środowiska do nauki w pokoju dziecka. Najlepiej jest korzystać z naturalnego światła dziennego, dlatego warto ustawić biurko obok okna. Mebel powinien stanąć do niego bokiem, dzięki czemu słońce nie będzie oślepiało ucznia.

Biurko z czterema szufladami Barold, dąb artisan, cena: 759 zł



Dodatkowo ważne jest również dobre sztuczne oświetlenie, które nie męczy wzroku. Na blacie biurka ustaw więc lampkę, na suficie powieść lampę wiszącą. Dobrym pomysłem może okazać się również wykorzystanie kinkietu. W zależności od upodobań dziecka może on przydać się podczas relaksu na fotelu, korzystania z biurka czy czytania w łóżku.

Lampka nocna Vespillo, zielono-złota, cena: 309 zł

3. Organizacja biurka do nauki

Porządek na biurku i wokół niego jest kluczowy dla skupienia się na nauce. Sięgnij zatem po meble wyposażone w schowki, takie jak szafy, komody czy regały. Powinny zapewnić wystarczająco dużo miejsca na książki, zeszyty i przybory szkolne. Dzięki temu najpotrzebniejsze rzeczy będą łatwo dostępne — i to bez konieczności szukania ich po całym pokoju! Półki, segregatory i organizer na biurko mogą dodatkowo pomóc w utrzymaniu porządku.

Półka do powieszenia na ścianę Vissta, czarna, cena: 59 zł

4. Technologia w pokoju dziecka

Bez wątpienia to technologia jest kluczową częścią szkoły online. Ważne jest więc, aby pokój ucznia był wyposażony w niezbędne urządzenia, które pozwolą na naukę zdalną. Komputer lub laptop, stabilne połączenie internetowe oraz drukarka to podstawa. Warto również zadbać o ergonomiczne rozwiązania, takie jak podstawa pod laptopa na biurko. Pomoże ona dziecku uniknąć nieprawidłowej postawy podczas długotrwałego korzystania z komputera.

Biurko z otwieranym blatem i schowkiem na kable Nevy, białe, cena: 279 zł

5. Strefa koncentracji i nauki

Wreszcie, pokój do nauki zdalnej powinien być miejscem, które kojarzy się z nauką i skupieniem się. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na wydzielenie osobnego pomieszczenia, to dobrze jest podzielić pokój na strefy. W edukacyjnej części pokoju powinno unikać się rozpraszaczy, takich jak telewizory czy konsole do gier. Można w tym celu np. odgrodzić je tymczasowym parawanem lub, w najgorszym przypadku, w ogóle usunąć. Pokój dziecka powinien być też w miarę możliwości cichy i wolny od hałasów zewnętrznych.

Biurko z otwieranym blatem i schowkiem na kable Nevy, białe, cena: 279 zł

6. Personalizacja pokoju ucznia


Nie zapominajmy również o personalizacji pokoju dziecka. Dodanie osobistych akcentów, takich jak ulubione plakaty, rośliny czy inne elementy dekoracyjne, pomoże w tworzeniu przyjaznej atmosfery do nauki. Dzięki temu dziecko poczuje się w swoim otoczeniu pewniej i chętniej zabierze się do realizacji codziennych zadań. Możesz również ozdobić meble w pokoju ucznia naklejkami, chociaż to rozwiązanie przypadnie do gustu raczej mniejszym dzieciom.

Biurko z otwieranym blatem i schowkiem na kable Nevy, białe, cena: 279 zł

Podsumowanie

Urządzenie pokoju do nauki zdalnej nie tylko pomaga w organizacji codziennych zajęć, ale również wpływa na efektywność i komfort nauki. Kluczowe jest zapewnienie odpowiednich warunków ergonomicznych, oświetlenia, organizacji przestrzeni oraz technologii. Każde dziecko jest inne, dlatego warto też dopasować aranżację pokoju do jego indywidualnych potrzeb i preferencji. Dzięki temu nauka zdalna stanie się bardziej efektywna i przyjemna zarówno dla ucznia, jak i dla rodziców!

Sprawdź inne z naszych porad!